"Dobrá nálada nevyřeší všechny tvoje potíže, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si jí udržet..."

Rastafari

6. května 2009 v 18:44 | Baobab |  Rasta
Rastafari. Nechci tady psát nějaký historický údaje a podobný věci, protože takových článků je jenom na internetu habaděj. Takže Jah stůj při mě, až tohle budu psát:-)


Takže k věci. Když někdo řekne Rastafari nebo rasta, většině lidí se vybaví tráva, dredy, reggae a Jamajka. No jo, ale většina lidí v tom nevidí nic hlubšího, a to předevší fakt, že je to víra. Proto ne každej, kdo má na hlavě dredy a pokuřuje jointa je rastafarián. Tahle víra vznikla, dá se říct, z židovského podkladu. Oslavuje se Jah Rastafari, podle rastů je (nyní platí slovo byl) vtělen do podoby císaře Haile Selassie I. Například jeden z nejslavnějších rastafariánů a osvěta Rastafari Bob Marley vítal návštěvníky svých koncertů takhle: "Vítejte, ve jménu císařské výsosti, Haile Selassie I., Jaha Rastafariho, Pána Pánů, Krále Králů, 225. následníka trůnu Šalamounova, vítězného lva Judejského!" (zdroj: bob marley web). Co se týče znaků rasty, nejvýraznější jsou asi dredy. Rastové totiž nenechávají zasahovat do svého těla jakýmikoliv prostředky. Tím pádem si ani nestříhají vlasy a neholí se. Aby ji vlasy nepřekážely, dělají si dredy. Ale to není hlavní důvod, dělají to především na počest judejského lva, kterému se na hřívě dělají taky takové "dredy". Dále jsou to barvy. Jsou jimi třibarvy, které září na rastafariánské vlajce: červená, žlutá, zelená (odshora dolů, vodoroné pruhy). Rastové mají tyto barvy vždycky, třebaže na jednom kousku oblečení nebo třeba hudebního nástroje. V neposlední řadě je to marihuana. Rastafariáni věří, že právě tato rostlina se objevila na hrobě krále Šalamouna. Na počest ji kouří. Mají pro ni mnoho názvů: Ganja, Kaya, Herb. Je ale fakt, že rastové na Jamajce mají jiné podmínky než tady v Čechách, takže se to s marihuanou trochu liší.


Já jako rastaman dredy nemám (ale je to jenom dočasný, pevně doufám, že to dřív nebo později vyjde a budu je mít taky:-D) a kayu nekouřím. Přesto jsem k rastafari přilnul. Myslím si, že není důležité, jak vypadáte, nebo čím chcete dokázat, že jste rasta, ale jde o to, jak smýšlíte.

Rasta budiž vám nakloněna a mír vám v srdcí vzkvéta...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama