"Dobrá nálada nevyřeší všechny tvoje potíže, ale nasere tolik lidí, že stojí za to si jí udržet..."

Nespravedlnost nebo prostě smůla?

30. března 2009 v 21:00 | Ewirella le Sagarmatha |  Literární dílka
Za oknem poletují vločky sněhu, já sedím v křesle u krbu a piju horké kakao. Nemám co dělat. Možná si rozbalím sušenky nebo si půjdu zahrát hru na počítač. Ale to všechno už znám. Je tu nuda.
A co děláte vy? Možná to samé, možná sedíte na záchodě a přemýšlíte, jestli máte použít tenhle článek nebo raději toaletní papír. Pokud se rozhodnete, že tyto řádky necháte ušetřeny, budu vám velice vděčná. Možná vám totiž poslouží jako ubrousek pod kafe, nebo papír prostě jenom hodíte do koše.
Víte, že i na WC je pitná voda? Věděli jste, že voda, která nám teče doma běžně z kohoutku, v jiných zemích pro ní chodí ženy i děti několik kilometrů a je tak špatná, že se na ní denně umírá?
Plno lidí si toto hrůzné tvrzení ani neuvědomuje. Sedí doma, možná v práci, ve škole a myslí na tu nádhernou polední přestávku, kdy si nacpou bříška až po okraj, pak se odvalí do lavice kde přežijí do posledního zvonění. Přijdou domů a hrají hry na počítači až do noci. Děti v Africe nikdy neviděli počítač, a to že existuje škola jinde než ve skrovném přístřešku a jinde než na bahně, slyšeli jen z vyprávění. Pokud se některému z černošských dětí podaří dostat do školy, považuje se za nejšťastnější ve vesnici.
Africké děti mají sotva hrst rýže na den… Mám si dát čokoládový nebo vanilkový dort?
Vzpomněla jsem si na Dudleyho Dursleye z Harryho Pottera. Byla tam taková zajímavá scéna, kdy tlustý rozmazlený kluk počítá dárky. Napočítá jich asi 37 a vysloveně se vzteká na matku že loni jich bylo 39.
Africké děti dárky nepočítají. Většinou si ani nepamatují datum narození. A na matku se vztekat nemůžou. Většinou jí už nemají. Nemoci jako je AIDS, kterým je nakaženo jenom v Africe asi 25 miliónů lidí, nemoci jako malárie, která každých 30 sekund zabije jedno dítě v Africe, nemoci jako tuberkulóza nebo ebola. Na takovéhle nemoci zemře matka dřív, než jí dítě stačí poznat.
Pokud věříte na minulé životy, afričtí obyvatelé museli být v předchozím životě hodně hříšní, aby si tohle zasloužili. Podle mě je to prostě nespravedlnost, kterou my, obyvatelé civilizovaného světa, máme možnost odvrátit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hamaru Hamaru | 31. března 2009 v 21:01 | Reagovat

Tak u tohohle sem uronil slzu...nikdá sem si neuvědomil, jak se maj v Africe...a rozhodně sem si myslel, ze to tam tak hrozný neni... Moc pěkný, a taky asi pravdivý :(

2 STEVE STEVE | 2. dubna 2009 v 17:39 | Reagovat

Hezky napsaný, když pak člověk vidí takový ty tlustý a bohatý Němce, který nedaj ani halíř na jakoukoliv dobročinnou organizaci i když by stačilo třeba jenom napsat dárcovskou sms aby se aspoň jednomu dítěti žilo o něco líp. Jinak ještě jednou chválim za zajímavej článek a hlavně zabejvání se problematikou v Africe.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama